Нискоенергийното строителство

/ Без категория /

Все по-актуална у нас е темата за нискоенергийното строителство. Така, наречените „пасивни къщи” се изработват с цел минимален разход на отоплителни ресурси като по този начин не само се спестяват значителни разходи за енергия и отопление, но и се предпазва околната среда. Спестяването на енергийни ресурси се оказва печеливша дългосрочна стратегия както за потребителите, така и за цялото общество.

В Германия нискоенергийното строителство вече е норма, в България тепърва ще се изтъкват и оценяват ползите от него. Все още в страната ни се разхищава огромно количество електро и топлоенергия за битови и стопански нужди, поради лошата топлоизолация на сградите и липсата на добри практики при строежа на нови сгради.

По дефиниция нискоенергийна сграда е тази, в която разходите за отопление и електроенергия възлизат на една четвърт от нормалните разходи за такава сграда, ако последната е построена според минималните строителни изисквания у нас. Така с нискоенергиен дом, бихте харчили една четвърт за отпопление и електроенергия от това, което бихте платили за същата квадратура в обикновено жилище.

 

Откъде да започнем?

Ако нямате късмета домът Ви да е построен с материали за нискоенергийно строителство не се отчайвайте. Възможно е да постигнете добра топлоизолация на жилището си чрез няколко неголеми ремонта. Те ще ви осигурят топлина и спокойствие, а вложените в тях средства ще бъдат многократно възвърнати във времето. Ето няколко съвета за добра топлоизолация в дома.

Най-сериозните „точки” на топлинни загуби в дома са отворите за врати и прозорци. Около 25% от загубите на топлина произтичат от недобро уплътнение на вратите и прозорците. Отворите и процепите между дограмата и стените директно внасят студен въздух отвън и извеждат топлия въздух от помещението. Образува се едно постоянно течение, което не само води до значителни топлинни загуби във времето, но и може да простуди и вас и семейството ви. За да се справите с проблема ви е необходима добре уплътнена входна врата и дограма с добри топлоизолационни характеристики. Най-добра топлоизолация на прозорците осигурява дървената дограма с подходящ стъклопакет. Старо или ново, дървото ви предпазва от студа и ви спествява излишното натрупване на влага и мухъл в помещенията на прозорците. Ако твърдо сте решили да подмените дограмата си, добре е да се възползвате от новите технологии в изработката на дървени прозорци, които ще ви осигурят най-добрата топлоизолация, сред всички дограми, предлагани на пазара и ще ви гарантират трайно решаване на проблема. Дървените прозорци са с около 30% по-скъпи от стандартната ПВЦ дограма, но за разлика от нея дават категорично най-добрата топлоизолация, по-трайни са във времето и ще ви предпазят от влага и мухъл. Ако все пак решите да спестите средства добре е да изпробвате всички начини за реновиране на старата ви съществуваща дървена дограма преди да я подмените с нова. Препоръчва ви го списание Фенстер фасаден унд Гласез, на базата изчисления на европейския опит в областта на енергийната ефективност съгласно техническите показатели на трите вида дограми.

 

Съвети за реновиране на старата дървена дограма:

  1. Поставете пяна между прозоречните рамки и стените за по-добро уплътнение.
  2. Поставете силикон по ръбовете на вътрешните и външните стъкла на прозореца, за да го уплътните.
  3. Подменете ако е възможно механизмите на затваряне и заключване с нови, предоставящи плътно затвяряне.
  4. Ако дървото е изкривено, поставете гума по ръба на насрещика.
  5. Лакирайте дограмата с лакове с UV филтри от външната страна, за да я предпазите от състаряване.

В някои случаи навременното реновиране и поддръжката на старата дървена дограма е по-доброто решение за запазване на топлината в дома ви от подмяната с нова пластмасова дограма.

По отношение на входната врата също можете да направите много. Като начало можете да я уплътните по всички ръбове със самозалепваща гумена изолация, която се продава навсякъде. Проверете дали прагът на входната ви врата осигурява необходимата защита. Бихте могли освен това да я „облечете” отвътре и отвън с допълнителна изолация, но разходите и усилията не са много по-малки от закупуването на нова входна врата с необходимата дебелина и уплътнение. Ако решите да закупувате нова входна врата, избягвайте металните или пластмасови решения. Металната има висока топлопроводимост, а пластмасовата бързо се състарява, увисва крилото и не представлява пречка за крадците. Най- добре е да се насочите към блиндирана врата с допълнителни дървени плоскости и покрития, (отвътре – метал, отвън – дърво) която е едновременно сигурна и нискоенергийна.

На второ място по топлинни загуби се подреждат загубите от недобра изолация на външните стени. Ако домът ви е изработен от материали, които поддържат стените студени, те непрестанно ще поглъщат топлината от въздуха в дома ви и независимо колко е увеличено парното или ел. уредите през зимата, домът ви ще бъде хладен и неуютен. Студените стени създават неравномерно разпределение на топлината в помещението и подобно на процепите в дограмата предизвикват циркулация на въздуха, която създава усещане за студ.

На трето място идва изолацията на покрива. Имайте предвид,ч е в случая с къщите, тя е дори по-важна от изолацията на външните стени. Изолацията на покрива се подрежда на трето място само за многоетажните сгради, при това не и за хората, живеещи на последните етажи. Тук ситуацията е пределно ясна – топлинните загуби произтичат от това, че топлият въздух се концентрира в горните части на помещенията.

На четвърто място е изолацията на подовите площи. Тя не редуцира съществено топлинните загуби в сравнение с останалите методи за топлоизолация, но също е необходима за постигане на желаната постоянна температура в дома.

Всяка една от тези стъпки е добро начало за спестваване на разходи за отопление. Дори след първите крачки на топлоизолация ще усетите разликата.